Yemek Borusu Kanseri (Özofagus kanseri)

0
410
Yemek borusu kanseri risk faktörleri nelerdir?
Yemek borusu kanseri risk faktörleri nelerdir?

Yemek borusu hakkında bilgi

Yemek borusu, boğazı mideye bağlayan 10 inç uzunluğunda, içi boş, kaslı bir tüptür. Bir kişinin gastrointestinal (GI) kanalının bir parçasıdır. Bir insan yutulduğunda, yemek borusunun duvarları yiyeceği mideye doğru itmek için bir araya gelir.

Yemek borusu kanseri hakkında bilgi

Kanser, sağlıklı hücreler değiştiğinde ve kontrolden çıktığında başlar ve tümör adı verilen bir kitle oluşturur. Bir tümör kanserli veya iyi huylu olabilir. Kanserli bir tümör maligndir, yani vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve yayılabilir. İyi huylu bir tümör, tümörün büyüyebileceği, ancak yayılamayacağı anlamına gelir. Özofagus kanseri olarak da bilinen yemek borusu kanseri, özofagusu tutan hücrelerde başlar. Bu hastalıkla ilgili şüpheleriniz varsa yemek borusu kanseri belirtileri isimli makalemize göz a

Spesifik olarak, yemek borusu kanseri özofagus duvarının iç tabakasında başlar ve dışa doğru büyür. Yemek borusu duvarı boyunca yayılırsa, enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan minik, fasulye şeklindeki organlar ve ayrıca göğüs ve diğer organlardaki kan damarları gibi lenf düğümlerine gidebilir. Yemek borusu kanseri ayrıca akciğerlere, karaciğere, mideye ve vücudun diğer bölümlerine yayılabilir.

Yemek borusu kanseri çeşitleri nelerdir?

2 ana yemek borusu kanseri çeşidi vardır:

  • Skuamöz hücre karsinoması. Bu tip yemek borusu kanseri, özofagusu tutan skuamöz hücrelerde başlar. Genellikle yemek borusunun üst ve orta kısmında gelişir.
  • Adenokarsinom. Bu tip, yemek borusu ve midenin bir araya geldiği yemek borusunun alt kısmındaki bez dokusunda başlar.

Tedavi bu yemek borusu kanserinin her ikisinde de benzerdir. Yemek borusu kanserlerinin% 1’inden azını oluşturan diğer çok nadir özofagus tümörleri arasında küçük hücreli nöroendokrin kanserler , lenfomalar ve sarkom yer alır.

16 / 100

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here