Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri: Risk Faktörleri

0
303
Yemek borusu kanseri risk faktörleri nelerdir?
Yemek borusu kanseri risk faktörleri nelerdir?

Yemek borusu kanseri risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmak ve doktorunuzla konuşmak, daha bilinçli yaşam tarzı ve sağlık hizmeti seçimleri yapmanıza yardımcı olabilir. Risk faktörü, kişinin kanser olma olasılığını artıran herhangi bir nedendir. Risk faktörleri sıklıkla kanserin gelişimini etkilese de, çoğu doğrudan kansere neden olmaz. Birkaç risk faktörüne birden sahip kişiler asla kanser olmazken, risk faktörlerine sahip olmayanlarda kanser görülebilir. 

Aşağıdaki faktörler, bir kişinin yemek borusu (özofagus) kanseri riskini artırabilir:

  • Yaş: Yaşları 45 ile 70 arasında olan kişiler yemek borusu kanseri riski en yüksektir.
  • Cinsiyet: Erkekler yemek borusu kanseri geliştirmek için kadınlara göre 3-4 kat daha yüksektir.
  • Ten: Siyah insanlar beyaz insanlardan iki kat fazla, skuamöz hücreli özofagus kanseri tipi geliştirmeye yatkındır.
  • Tütün: Sigara, puro, pipo, çiğneme tütün ve enfiye gibi herhangi bir tütün türünün kullanılması , özofagus kanseri, özellikle de skuamöz hücreli karsinom riskini arttırır.
  • Alkol: Uzun süre ağır alkol içilmesi , özellikle tütün kullanımı ile birlikte kullanıldığında yemek borusunun skuamöz hücreli karsinomu riskini artırır.
  • Reflü ve Mide ekşimesi: Bu durum, kronik gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) veya özofagus denen özofagus iltihabı olan bazı kişilerde, bir kişinin kronik mide ekşimesi belirtileri olmasa bile gelişebilir. Yemek borusunun astarının hasar görmesi, yemek borusunun astarındaki yassı hücrelerin glandüler dokuya dönüşmesine neden olur. Barrett’s özofagusu olan kişilerin özofagusun adenokarsinomu geliştirme olasılığı daha yüksektir, ancak özofagus kanseri gelişme riski hala oldukça düşüktür.
  • Diyet ve Beslenme: Meyve ve sebzelerde ve bazı vitamin ve minerallerde düşük beslenme, bir kişinin yemek borusu kanseri gelişme riskini artırabilir.
  • Obezite: Aşırı kilolu olmak ve çok fazla vücut yağına sahip olmak, bir kişinin yemek borusu adenokarsinomu gelişme riskini artırabilir.
  • Akalazya: Akalazya, yemek borusunun alt kas halka halkasının yutma sırasında gevşemediği bir durumdur. Akalazya, skuamöz hücreli karsinom riskini arttırır.
  • İnsan papilloma virüsü (HPV): Araştırmacılar, HPV’yi özofagus kanseri için bir risk faktörü olarak araştırmaktadır, ancak skuamöz hücreli özofagus kanserinin HPV enfeksiyonu ile ilgili olduğu konusunda net bir bağlantı yoktur. HPV’si olan biriyle cinsel aktivite, birinin HPV’ye ulaşması için en yaygın yoldur. Suşlar adı verilen farklı HPV türleri vardır. Araştırma, bazı HPV türlerini bazı kanser türleriyle daha güçlü bir şekilde ilişkilendirir. Sizi bazı HPV suşlarından koruyabileceğiniz aşılar vardır.
59 / 100

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here