Kanser hastaları ve Kemoterapi tedavisi görenler evde evcil hayvan (Kedi, Köpek) besleyebilir mi?

0
1343
Anonim sordu 2 sene önce

Merhaba, annem kemoterapi tedavisi görecek, evimizde hem kedi hem de köpek var, kanser tedavisi gören hastalar bu süreçte evde evcil hayvan besleyebilir miyiz? Onları da çok seviyoruz, başka bir yere bırakmak ve teslim etmek istemiyoruz. Bu konudaki fikirlerinize ihtiyacım var. Şimdiden herkese teşekkürler.

6 Yanıt
Best Answer
ilhan Staff yanıtladı 2 sene önce

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Eğer benim fikrimi soracak olursanız evcil hayvanlar psikolojiyi olumlu yönde etkileyeceği için tedavi sürecinde faydalı olacağını düşünüyorum. Hatta şuradaki yazıda Prof. Dr. Mustafa Özdoğan hastalara hayvan beslemeyi tavsiye ediyor. Hayvan beslemek, bir hobi ile uğraşmak gibi insanın yaşama bağlılığını ve motivasyonunu artırır. Yine de emin olmak için bu konuyu doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyorum. Hastalığın türüne, evresine göre bu konu değişiklik gösteriyor olabilir.

Fikret. Ö.D. yanıtladı 2 sene önce

Evcil hayvan beslemek bence hasta ve yakınları için neşe kaynağı olabilir. Hastalık sürecinde psikolojinin önemi yüksek. Hastayı motive etmede ve algısını değiştirmede önemli rol oynayacağını düşünüyorum. Kıl, tüy, nefes gibi faktörler sadece kanser tedavisi ya da kemoterapi tedavisi görenler için değil tüm insanlar için önemli. Yine de uzman bir hekimden bu konuda bilgi almanız daha doğru olacaktır.

Gülnur S. yanıtladı 2 sene önce

Merhaba, ben de evimde muhabbet kuşu besliyorum ailemde kanser hastası yok fakat mahallemizde bir komşumuz hasta, bizi ziyarete geldiğinde kendini kuşa veriyor mutlu göüyorum. Bence kuş, kedi, köpek balık vb evcil hayvan beslemek kansere iyi gelir. Ben bunu canlı canlı görüyorum, hasta mutlu oluyorsa bunun mutlaka faydası da oluyordur.

Şermin L. yanıtladı 2 sene önce

Bence de besleyebilirler, sonuçta hayvanlar insanları anlıyorlar, hem de duygusal olarak bir bağ kuruyorlar. Bu da hastayı mutlu edecektir. Kedi, köpek, kuş, balık hepsini besleyebilir bence.

Gülsüm S. yanıtladı 2 sene önce

Kanserli hastayı motive edeceği için beslenmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Papağan besliyorum, benim için iyi bir dost 🙂

Bu soruyu yanıtlayabilir misiniz? Yardımcı olmak için birkaç dakikanızı ayırın.