Göz kanseri belirtileri nelerdir? Ameliyat ve tedavi yöntemleri nasıldır? 20 Madde ile sıraladık!

Göz kanseri hakkında sıkça güncellenen ayrıntılı bilgilerle zenginleştirilmiş makalemiz.

4
356
Göz kanseri belirtileri nelerdir?
Göz kanseri belirtileri nelerdir?

Bu yazımızda bir başka kanser türü olan göz kanserini inceleyeceğiz. İçeriğimizde göz kanseri nedir, göz kanseri belirtileri nelerdir, ameliyat ve tedavi yöntemleri nasıldır gibi başlıkları ele alacağız.

Vücutta ortaya çıkan farklı türlerde kanser bulunur. Göz kanseri nadiren görülür ve gözü etkileyen farklı türlerde kanser görülmektedir. Bunlardan en yaygın olanı melanom denilen türdür. Türkçe’ye kara tümör olarak geçen bu rahatsızlık göz içerisinde başlar.

Göz kanseri çeşitleri arasında yer alan melanom yapılan testlerde kendini göstermeyebilir ve herhangi bir belirtisi olmayabilir. Ancak yine de göz kanseri habercisi olan semptomlar ve buna işaret eden durumlar şu şekildedir:

 • Yanıp sönen ışıklar ve gölgeler görme,
 • Puslu ve bulanık görüş,
 • Kahverengi, kırmızı ve karanlık göz lekesi

Elbette tüm bu belirtiler yalnızca göz kanseriyle ilişkilendirilemez. Diğer göz hastalıkları ve vücuttaki diğer organların hasar görmesi sonucunda kişide bu belirtiler ortaya çıkabilir. Dolayısıyla kişiler doktor veya optisyen ile görüşmelidir.

Eğer uzmanlarla yapılan görüşme sonucunda melanom bulgusuna rastlanıyorsa ve böyle bir teşhis konulmuşsa, kanserin derecesi veya aşaması tespit edilmelidir. Bu noktada doktorun ağzından çıkacaklar sizin için en iyi tedavi yöntemi olacaktır. Tedavi ile gözün mümkün olduğunca en az hasarı görmesi için çalışma yapılır. Fakat öncelik kanser hücrelerinin tamamının yok edilmesi yönündedir.

Bilgi: Göz kanseri içerisinde en yaygın görülen tür melanomdur. İnternet kullanıcılarını bilgilendirmek için hazırlanan bu yazıda tanımlar, teşhisler, tedaviler ve aşamalar göz melanomu üzerinden açıklanmıştır.

Göz Melanomu Nedir?

Melanom (Kara tümör), melanosit olarak bilinen hücreler ile ortaya çıkan kanserdir. Melanosit cildimize renk veren ve pigment üretiminden sorumlu hücredir. Genellikle bu hücreler ciltte görülür, ancak vücudumuzun farklı bölgelerinde karşılaşmamız da mümkündür. Örneğin gözde pigment hücresi olan melanosit üretimi başlayabilir.

Göz melanomları çoğunlukla göz bebeğinin iç kısmı olan üveda başlar. Göz kanseri en az rapor edilen hastalıklardan biridir. Gözde melanom ise göz kanseri türleri arasında en çok bilinendir. Her yıl Türkiye’de 700 ila 800 arasında insana melanom kanseri teşhisi konulmaktadır. Yaş düzeyine bakıldığında ise insanların genellikle 50 yaş ve üzerinde olduğu görülür.

Göz bebeğinde %95 dolaylarında melonosit üretiminin başladığı düşünülürken nadiren de olsa göz çeperinde yani konjonktivada ortaya çıkabileceği bilinmektedir.

Her iki melanom üretiminden kaynaklı göz kanserinin tedavisi farklıdır. Ancak aralarındaki farklılığın az olması sebebiyle tedavi yöntemleri benzerlik taşır.

Göz

Göz kanseri nedir, sebepleri nelerdir?
Göz kanseri nedir, sebepleri nelerdir?

Göz küre şeklindedir ve orbita boşluğunda bulunur. Çoklu katmandan oluşan gözün her bölümü farklı, ancak önemli görevleri üstlenir.

Üvea, göz yuvarı içerisindeki orta katmanda yer alır. Üvea, koroyoid, siliyer (kirpiksi) cisim ve iris kısımlarına ayrılır. İrisin görevi göz bebeğine gelen ışığı kontrol etmek ve gözün odaklanmasını sağlamaktır.

Konjonktiva ise göz kapaklarının iç yüzeyi ile sklerayı kısmi biçimde örten ince zar olarak bilinir. Bu yapı ince ve şeffaf olmakla birlikte gözyaşı bezinden salgılanan sıvı ile temiz tutulur.

Göz kanseri nedenleri ve riskleri

Göz anlaşılması en güç ve üzerinde tıbbi çalışmaların yoğunlaştırıldığı organlarımız arasındadır. Göz melanomu sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Fakat temel düşüncelerden biri melanomun derideki versiyonu için ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktır. UV (ultraviyole) ışınları güneş kaynaklı veya yapay ışık kaynaklı olabilir. Ancak yine de göz melanomu ve UV ışınları arasındaki ilişki açık değildir.

Göz kanseri (Göz melanomu) kimlerde yaygın görülür?

 • Açık veya kızıl renkli saçlı,
 • Mavi gözlü,
 • Kolayca hasar görebilen deriye sahip olan kişilerde daha sık rastlandığı rapor edilmiştir.

Ayrıca göz melanomu hastalığından muzdarip kişilerde atipik mol sendromu teşhisi yapılmıştır. Bu sendrom displastik nevus sendromu (Dysplastic nevus syndrome) olarak da bilinir. Bu duruma sahip kişilerde olağanın üzerinde mol bulunur. Bireyler normalde 10-20 mole sahipken, displastik nevus sendromlularda 100’ün üzerinde mol vardır.

Göz kanseri belirtileri nelerdir?

Eldeki bulgulara göre yaygın göz kanseri belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Yanıp sönen ışıklar ve gölgeler görme,
 • Puslu ve bulanık görüş,
 • Kahverengi, kırmızı ve karanlık göz lekeleri göz kanseri belirtileri olarak görülür.

Göz kanseri teşhisi nasıl yapılır?

Göz melanomuna dair şüpheler için bireyler ilk olarak gözlükçüyle görüşme sağlayabilir. Teşhisin konulamaması durumunda ise oftalmolog yani göz doktoru ile iletişime geçilmelidir.

Randevu aldığınızda göz doktoru sizi muayene ederken göz melanom teşhisi için uyguladığı testlerden bazıları aşağıdaki gibi olabilir.

Göz damlası

Doktorunuz etraflıca test öncesinde göz damlası uygulamasına gidebilir. Bu sayede göz bebeğiniz belirginleşir ve gözünüzü daha kolay inceler. Damlanın etkisi 4 ila 8 saat arasında değişebilir. Bulanık görmeye yol açabilir. Bu nedenle etkisi bitinceye dek araç kullanmayın. Ayrıca ışık göz kamaştırıcı ve rahatsız edici olabilir. Güneş gözlüğü takarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Göz kontrolü

Dpltpr bu aşamada göze bakmak için küçük lens veya oftalmoskop kullanabilir. Farklı bir uygulama olarak mikroskoptan yararlanabilir. Kontrol esnasında göz bebeğinizi detaylı incelemek için göz damlası kullanabilir.

Ultrason taraması

Doktor göz ultrasonu için göz kapağınıza küçük bir cihaz yerleştirir. Hafifçe bastırarak, cilt üzerinde gezdirir. En fazla bir dakika süren işlem sonucunda göz resmi çıkartılır. Resmin oluşturulmasında ses dalgaları kullanılır ve bilgisayardan çıkarılan resim incelenir.

Optik Sinir Tomografisi

Optik Koherans (Sinir) Tomografisi (OCT), gözün yüksek çözünürlüklü retina görüntülerini elde etmeye yarayan yöntemler arasındadır. OCT yöntemi ile göz katmanından kesitler alınır. Ultrason taraması ile benzerlik gösterir. Ağrısız bir işlemdir ve kısa sürede tamamlanır.

Göz anjiyosu

Göz anjiyosunda doktor kan dolaşımını inceler. Kan damarlarının durumu için ilk olarak göz bebeğinize damla damlatılır. Koldan floresan adı verilen boya enjekte edilir. Damarlara geçen boyanın hareketi doktor tarafından özel kamera aracılığıyla izlenir.

İğnenin ardından vücudunuzda veya yüzünüzde sıcaklık hissedebilirsiniz. Bu sıklıkla görülen ilaç belirtileri arasındadır. Ayrıca test sonrasında idrarınızda ve cildinizde sarı renklilik görülebilir. Bu floresan kaynaklıdır ve zararsızdır. Birkaç gün sonunda cilt rengi tamamen normale döner.

Biyopsi testi

Genellikle hastalar göz melanomu teşhisinde yukarıdaki testlerden geçer. Kimi zaman ise biyopsi adı verilen işlem uygulanır. Burada iğne yardımıyla gözden doku alınır. Doku alma işlemi doktora bağlı olarak lokal veya genel anestezi yöntemleriyle gerçekleşebilir.

Sonrasında alınan parça mikroskop altında incelenir ve melonom gelişimine bakılır. İşlem patologlar tarafından yapılır ve bu kişiler hücre analizi alanında uzmandırlar.

Göz kanseri evreleri ve aşamaları

Göz kanseri evreleri nelerdir?
Göz kanseri evreleri nelerdir?

Göz kanserinin evresi ne kadar büyüklükte olduğu ve ne kadar alana yayıldığını konusunda bilgi verir. Hangi aşama olduğunu bilmek ise doktorun yapacağı muayene ve tetkik ile mümkündür. Doktor bu noktada tanılama yöntemi olan TNM’den yararlanabilir.

TNM aşamaları nedir?

TNM: tümör, nod ve metastaz hastalıklarının kısaltması olarak geçer.

Tümör T1 ve T4 arasında değer alır. T1 tümörün küçük olduğu ve fazla alana yayılmadığı anlamına gelirken, T4 daha büyük ve gözün büyük bir kısmınde görülmesidir.

Nod halk arasında yumru, beze olarak geçer. Derecelendirme açısından N0 lenf bezesinin etkilenmediği anlamına gelirken, N1 bezerlerde kanserli hücrelerin olduğuna işaret eder. Lenf bezleri vücudu enfeksiyon ve hastalıktan koruyan vücut sisteminin bir parçasıdır.

Metastaz ise kanserin vücuttaki diğer bölümlere bulaşıp bulaşmadığı ile ilgilidir. M0 değeri göz kanserinin vücuttaki diğer organlara, dokulara ve parçalara yayılmamış olmasıdır. N1 ise kanser hücrelerinin akciğer ve karaciğer gibi organlara sıçramasıdır.

Göz kanseri evreleri

Göz kanseri, yani gözdeki tümör küçük, orta ve büyük olarak tanımlanabilir. Bunun yanında göz kanseri aşamalarını belirtmede aşağıdaki terimler tercih edilebilir.

Lokal – Kanserin henüz göz dışında bir alana yayılmamasıdır. Bu aşamada hücreler yavaşça büyüme eğiliminde olsalar bile normal hücrelere benzerler.

İleri – Göz kanserinin, gözün dışına çıkmış ve organlara sıçramış olmasıdır. Hücreler daha hızlı gelişim gösterir ve gözün görünümünde farklılık vardır.

Göz Kanseri Tedavisi ve Ameliyatı

Göz kanseri ve göz melanomu tedavisinde uygulanan yöntemler:

 • Radyoterapi,
 • Cerrahi ameliyat,
 • Termoterapi,
 • Kemoterapi,
 • Kriyoterapi

Göz kanseri için bir veya birden fazla tedavi yöntemine başvurulabilir. Tümörün büyüklüğü ve konumu, hasta sağlık durumu ve görüş sağlığı tedavinin nasıl olacağı konusunda önemlidir. Kanser tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için onkoloji.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Radyoterapi

Kanserli göz hücrelerinin ortadan kaldırılmasında yüksek enerjiye sahip ışınların tercih edilmesi yöntemidir. Üval melanom ve konjonktival melanom rahatsızlıklarında radyoterapi tedavisi uygulanabilir. Yan etkisi düşüktür ve göz içi kanserlerde sıkça tercih edilir.

Cerrahi Ameliyat

Ameliyat ile gözdeki tümörün alınması amaçlanır. Gözden küçük bir parçanın alınması veya tüm gözün alınması operasyonu gerçekleşebilir. Bu durum kanserli hücrenin nerede olduğu ve büyüklüğü ile ilişkilidir.

Termoterapi

Radyoterapinin ardından kanserin tekrar ortaya çıkma ihtimalini yok etmede tercih edilebilir. Genellikle küçük kanserli hücrenin ortadan kaldırılması için uygulanır. Isıl yolla, lokal anestezi yöntemiyle tedavi gerçekleşir.

Kriyoterapi

Konjanktuval melanom riskinin ortadan kaldırılmasında ameliyat sonrası operasyondur. Kanserli alanın dondurulması suretiyle, hücreler yok edilir. Bu yöntemde genel veya lokal anestezi tercih edilir.

Kemoterapi

Nadir olmakla birlikte konjanktuval melanom için göz damlası verilir. Kemoterapi ile amaç yayılımı durdurmak ve genetik faktörler sonucundaki riskleri ortadan kaldırmaktır.

Sonuç

Göz kanseri ve farklı göz rahatsızlıklarının tedavisinde en iyi sonuçların alınabilmesi, erken tanılama ve tedavinin bir an önce başlatılması ile mümkündür. Kişilerin bu noktada düzenli olarak göz kontrolü yaptırması önemlidir.

Göz kanseri hastalarının yorumları aşağıdadır. Göz kanseri yorumlarını okumak için aşağı kaydırın. Siz de yorum bırakarak diğer okuyuculara fayda sağlayabilirsiniz.

82 / 100 SEO Puanı

4 YORUMLAR

 1. Benim gözümün beyaz bölgesinde uzun süredir kahverengi leke var, aynı zamanda bir yakınımda da siyah lekeler var. Bu kanser belirtisi midir? Herhangi bir şekil bozukluğu, görme kaybı yaşamıyorum fakat doktora görünmem gerekir mi?

  • Merhaba, gözde kahverengi lekelerin oluşması yaşlılık, retina yırtılması, miyop göz gibi farklı nedenlerden olabileceği gibi en kötü ihtimalle göz melanomu da olabilir. Panik yapmayın, gözdeki siyah lekeler ve kahverengi lekeler çok riskli durum olmamakla beraber tedavi edilebilmektedir. Yine de doktora görünmekte gecikmeyin.

 2. Göz kapağı üstünde çıkan bir tümsek var, daha önce de oluşmuştu fakat bir süre sonra kendiliğinden geçti. Göz kanseri risklerinden biri midir? Bu durumda tedavi görmem gerekir mi?

 3. Benim gozumde bulaniklik var 15 yasindayim.Ve gozleri. Renkli olmasi saclarin kizil olmasi ve tenin beyaz olması gozle ne alakası var acaba bende bunların hepsi varda.ayrica bazen gozlerim kızarıyor,ve yaniyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here